Skip to content

Endodoncja

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem chorób miazgi zęba, tu znajdują się naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu, oraz nerwy. Leczenia kanałowe bardzo często jest jedyną możliwością zachowania zęba i wymaga ponadprzeciętnych umiejętności operatora i kosztownego sprzętu. Często wymaga cierpliwości oraz kosztów co pozwala uniknąć ekstrakcji (usunięcia), która zawsze powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Prawidłowo leczenie endodontyczne przynosi niebagatelne korzyści. Przy odpowiedniej kontroli i higienie pozwala na wieloletnie utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej. Ząb leczony kanałowo stanowi bardzo solidne „rusztowanie” pod koronę lub filar mostu. Aby nasi Pacjenci czuli maksymalny komfort i brak dolegliwości bólowych leczenie kanałowe wykonujemy w znieczuleniu.

Leczenie kanałowe polega na mechanicznym usunięciu z komory zęba i kanałów korzeniowych chorobowo zmienionej miazgi zęba, ich odkażeniu, poszerzeniu oraz szczelnym wypełnieniu odpowiednimi materiałami.

Zdarzają się sytuacje kiedy do leczenia kanałowego musimy użyć mikroskopu, dzięki któremu dokładniej widzimy całą komorę zęba oraz kanały korzeniowe co pozwala nam dokładniej je opracować i oczyścić. Mikroskop sprawia, że lekarz nie działa „po omacku” ale z dużą dokładnością może widzieć to, czego oko „nieuzbrojone” nie jest w stanie dostrzec. Kiedy musimy użyć mikroskopu? Z przyczyn od nas niezależnych jak zakrzywione korzenie, wąskie lub zrośnięte kanały czy nietypowa anatomia zęba – m.in. dodatkowe kanały, złamane narzędzia kanałowe czy przebicie ściany kanału (perforacja). Powyższe powikłania można skutecznie leczyć przy użyciu mikroskopu co znacznie zwiększa szanse na prawidłowe leczenie nawet zębów, które były przeznaczone do ekstrakcji.

Dysponujemy radiowizjografią (RVG – cyfrowe/komputerowe zdjęcia RTG), dzięki której możliwa jest bardzo dokładna diagnostyka radiologiczna oraz kontrola w trakcie i po zakończonym leczeniu kanałowym.

Dbając o Państwa czas korzystamy z urządzenia EndoPilot Comfort Plus – zintegrowane urządzenie do mierzenia, opracowania i wypełnienia kanałów korzeniowych ciekłą gutaperką. Dzięki użyciu tego urządzenia. Dzięki użyciu tego urządzenia dostęp leków do wierzchołka korzenia jest łatwy a ostateczne wypełnienie kanału idealne. Endometr pozwala nam na dokładny pomiar długości kanału, pokazując ruch instrumentu wzdłuż całego kanału korzeniowego w czasie rzeczywistym. Ponadto dzięki niemu proces leczenia kanałowego u kobiet w ciąży nie wymaga wykonywania zdjęcia RTG/RVG.

Widząc potrzeby dzisiejszego świata, zapracowanych ludzi oraz ich potrzeby skrócenia czasu wizyt i ich ilości do minimum, nasi lekarze wykorzystują najnowsze technologie dostępne w ramach leczenia endodontycznego:
mikroskop, endomotor, endometr, radiowizografia.

Nasze specjalizacje

PERIODONTOLOGIA

IMPLANTY

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

ENDODONCJA

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

PROTETYKA